Як написати статтю у Вікіпедію?

Історія репутаційного менеджменту у Вікіпедії

Світ дізнався про репутаційний менеджмент у Вікіпедії у 2005 році, коли була заблокована IP-адреса Палати представників США, за спроби відбілювати біографію Марті Міхана. Через рік ЗМІ викрили на коригуванні репутації працівників конгресу США, а саме заступників і помічників, що покращували імідж своїх босів: прибирали неприємну інформацію як от критику, скандали, невиконані передвиборчі обіцянки, а натомість додавали позитивну інформацію. 

Далі ледь не щороку набували розголосу кейси коригування Вікіпедії на користь компаній, бізнесменів та політиків.  Microsoft заплатила програмісту Ріку Джелліффу за редагування статей Вікіпедії про продукцію компанії, зокрема статтю про Office Open XML. 

У 2008 Церква Саєнтології намагалася поправити нейтральну точку зору на свою користь. Розгорілась величезна дискусія. Були заблоковані багато  IP-адрес. Для Департаменту Оборони Австралії було зроблено 5000 рекламних правок. 

У 2009 був викритий і заблокований адміністратор в англійській вікіпедії, який займався платними редагуваннями статей про політиків. А через два роки у 2011-му британські ЗМІ повідомили про існування анонімного трабл-шутера у сфері PR та управлління репутацією у Вікіпедії. 

У 2012 стало відомо що обидва виборчі штаби Обами і Маккейна здійснювали суперечливі редагування статей.  У 2013 розгорівся скандал із компанією Wiki-PR, яка збудувала величезну ботоферму акаунтів у Вікіпедії і надала свої послуги платних редагувань більш ніж 1000 замовників. У їхню команду входило багато адміністраторів Вікіпедії. 

У березні 2012 року Бюро журналістських розслідувань виявило, що депутати Парламенту Великої Британії або співробітники парламенту зробили майже 10 000 заангажованих редагувань у Вікіпедії, і що статті про майже кожного шостого депутата редагувались із парламенту)))

У 2014 році була звільнена працівниця Фонду Вікімедіа Сара Стірх, через представлені докази того, що вона редагувала Вікіпедію за гонорари від клієнтів.

У травні 2019 року маркетингове агентство Leo Burnett Worldwide зізналось що вони свідомо заміняли у Вікіпедії фотографії популярних туристичних місць на аналогічні, але на яких добре видно продукцію і логотип The North Face. А трохи пізніше цього ж року в Російській та Українській Вікіпедіях були виявлені десятки досвідчених акаунтів прихованих платних редакторів("ляльок" та мітпапетів), які координували свої редагування.

рубрику підготувала редакційна команда компанії Вікібізнес. 
Вікібізнес - ваш траблшутер у царині Вікіпедії.